Treść i zakres wyroku orzekającego rozwód
W wyroku rozwodowym sąd orzeka o następujących kwestiach:
Wina – sąd z urzędu orzeka, który z rozwiedzionych małżonków ponosi winę za zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jednak na zgodny wniosek małżonków sąd obligatoryjnie zaniecha orzekania o winie.
Władza rodzicielska – jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci sąd z urzędu orzeka o wykonywaniu władzy rodzicielskiej i sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Sąd może powierzyć obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej jeśli przedstawią sądowi stosowne porozumienie w tym zakresie. Porozumienie takie musi być zgodne z dobrem małoletniego dziecka, oraz muszą istnieć podstawy do uznania, że porozumienie takie będzie przestrzegane. W innym wypadku sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, a drugiemu przyznac w tym zakresie określone uprawnienia i obowiązki. W wyroku sąd może też ograniczyć lub zawiesić władzę rodzicielską rodzica. Może też pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.
Alimenty dla dziecka – sąd orzeka w jakiej wysokości rodzice są zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka. Zwykle odbywa się to przez zasądzenie odpowiedniej kwoty płatnej miesięcznie do rąk jednego z rodziców.
Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania – sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas, w którym będą w nim zamieszkiwali rozwiedzeni małżonkowie.
Podział majątku wspólnego – sąd na wniosek małżonka może orzec o podziale majątku dorobkowego. Warunkiem takiego rozstrzygnięcia jest jednak to, że podział nie spowoduje zbytniej przewlekłości postępowania sądowego. Oznacza to w praktyce, że wszelkie spory co do sposobu podziału majątku czy jego wyceny uniemożliwiają podział majątku w trakcie sprawy o rozwód. na zgodny wniosek stron sąd może przyznać mieszkanie jednemu z małżonków bez dokonywania podziału całego majątku.
Eksmisja jednego z małżonków – w razie szczególnie nagannego zachowania jednego z małżonków, który uniemożliwia w ten sposób wspólne zamieszkiwanie sąd może na wniosek drugiego z małżonków orzec o eksmisji.
Alimenty dla małżonka – w określonych przypadkach sąd może zasądzić alimenty na rzecz jednego z rozwiedzionych małżonków. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których jeden z małżonków został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego.